Cuti Sekolah 2018 Kementerian Pendidikan Malaysia

0
759

Kementerian Pendidikan Malaysia KPM telah mengeluarkan takwim cuti sekolah 2018 menerusi laman rasmi KPM. Takwim cuti kali ini dikeluarkan lebih awal bagi mempermudah urusan perancangan percutian warga pendidik dan pelajar.

Cuti Sekolah 2018
Cuti Sekolah 2018

Perancangan cuti 2018

Sebenarnya perancangan awal cuti serta makluman cuti ini penting untuk membantu banyak pihak mengurus masa dan aktiviti masing-masing seperti :

  • Pembelian tiket penerbangan – bagi guru di sabah/sarawak membeli awal tiket penerbangan bagi mengelakkan harga mahal.
  • Perancangan percutian – tempahan awal hotel dan resort sebelum penuh
  • Pengurusan takwim dalaman sekolah – setiap sekolah ingin melakukan persediaan awal perancangan aktiviti
  • Perancangan sambung belajar – ada warga pendidik yang memilih untuk sambung belajar semasa cuti
  • Ulangkaji pelajar – sesetengah sekolah merancang aktiviti pembelajaran masa cuti

Takwim Cuti sekolah 2018 KPM

Takwim cuti mengikut minggu telah dikeluarkan KPM, dibawah adalah cuti 2018:

Cuti Kumpulan A
Cuti Kumpulan A
Kumpulan B
Kumpulan B

Muat turun Versi PDF – KPM

Jangkaan cuti –cuti lain 2018

Dibawah disediakan jangkaan cuti 2018 yang dikeluarkan sumber, Tarikh jangkaan tidak semestinya tepat kerana ia belum disempurnakan sepenuhnya. Walaubagaimanapun demikian, ia mungkin mampu memberi sedikit sebanyak input dalam perancangan tahunan.

Tarikh Hari Cuti Negeri Berkenaan
1 Jan Mon New Year Melaka, Negeri Sembilan, Pahang, Perak, Penang, Sabah, Sarawak, Selangor, Federal Territory (Kuala Lumpur, Putrajaya and Labuan)
Isn Tahun Baru
14 Jan Sun Yang di-Pertuan Besar Negeri Sembilan’s Birthday Negeri Sembilan
Ahd Hari Keputeraan Yang di-Pertuan Besar Negeri Sembilan
21 Jan Sun Sultan of Kedah’s Birthday Kedah
Ahd Hari Keputeraan Sultan Kedah
Jan / Feb TBC Thaipusam Kuala Lumpur, Putrajaya, Johor, Kedah, Negeri Sembilan, Perak, Penang & Selangor
TBC
1 Feb Thu Federal Territory Day Federal Territory of Kuala Lumpur, Labuan & Putrajaya
Kha Hari Wilayah Persekutuan
16 Feb Fri Chinese New Year National
Semua Negeri
Jum Tahun Baru Cina
17 Feb Sat Chinese New Year (2nd Day) National
Semua Negeri
Sab Tahun Baru Cina (Hari Kedua)
4 Mar Sun Anniversary of Installation of Sultan of Terengganu Terengganu
Ahd Hari Ulang Tahun Pertabalan Sultan Terengganu
23 Mar Fri Sultan of Johor’s Birthday Johor
Jum Hari Keputeraan Sultan Johor
30 Mar Fri Good Friday Sabah & Sarawak
Jum
14 Apr Sat Israk & Mikraj Kedah, Negeri Sembilan & Perlis
Sab
15 Apr Sun Declaration of Malacca as a Historical City Melaka
Ahd Hari Perisytiharan Melaka Sebagai Bandaraya Bersejarah
26 Apr Thu Sultan of Terengganu’s Birthday Terengganu
Kha Hari Keputeraan Sultan Terengganu
Apr/May TBC Vesak Day National
Semua Negeri
TBC Hari Wesak
1 May Tue Labour Day National
Semua Negeri
Sel Hari Pekerja
7 May Mon Hari Hol Pahang Pahang
Isn
17 May Thu Raja Perlis’ Birthday Perlis
Kha Hari Ulang Tahun Keputeraan Raja Perlis
17 May Thu Awal Ramadan * Johor, Kedah & Melaka
Kha
30 May Wed Harvest Festival
Pesta Kaamatan (Pesta Menuai)
Sabah & Labuan
Rab
31 May Thu
Kha
1 Jun Fri Hari Gawai Sarawak
Jum
2 Jun Sat
Sab
2 Jun Sat Nuzul Al-Quran Kelantan, Pahang, Perak, Perlis, Penang, Selangor, Terengganu and Federal Territories (Kuala Lumpur , Putrajaya and Labuan)
Sab
15 Jun Fri Hari Raya Puasa *
Hari Raya Aidilfitri *
National
Semua Negeri
Jum
16 Jun Sat
Sab
7 Jul Sat Georgetown World Heritage City Day Penang
Sab Hari Ulang Tahun Perisytiharan Tapak Warisan Dunia
14 Jul Sat Penang Governor’s Birthday Penang
Sab Hari Jadi Yang di-Pertua Negeri Pulau Pinang
22 Jul Sun Sarawak Independence Day Sarawak
Ahd Hari Kemerdekaan Sarawak
28 Jul Sat Yang Dipertuan Agong’s Birthday National
Semua Negeri
Sab Hari Keputeraan Yang di-Pertuan Agong
22 Aug Wed Hari Raya Haji * National
Semua Negeri
Rab Hari Raya Qurban *
23 Aug Thu Hari Raya Haji (2nd Day) * Kedah, Kelantan, Perlis & Terengganu
Kha Hari Raya Qurban (Hari Kedua) *
31 Aug Fri National Day National
Semua Negeri
Jum Hari Kebangsaan
8 Sep Sat Sarawak Governor’s Birthday Sarawak
Sab Hari Jadi Yang di-Pertua Negeri Sarawak
11 Sep Tue Awal Muharram (Maal Hijrah) National
Semua Negeri
Sel
16 Sep Sun Malaysia Day National
Semua Negeri
Ahd Hari Malaysia
6 Oct Sat Sabah Governor’s Birthday Sabah
Sab Hari Jadi Yang di-Pertua Negeri Sabah
12 Oct Fri Malacca Governor’s Birthday Melaka
Jum Hari Jadi Yang di-Pertua Negeri Melaka
24 Oct Wed Sultan of Pahang’s Birthday Pahang
Rab Hari Keputeraan Sultan Pahang
Oct TBC Hari Hol Almarhum Sultan Iskandar Johor
TBC
3 Nov Sat Sultan of Perak’s Birthday Perak
Sab Hari Keputeraan Sultan Perak
6 Nov Tue Deepavali * National except Sarawak
Sel Semua Negeri kecuali Sarawak
11 Nov Sun Sultan of Kelantan’s Birthday
Hari Keputeraan Sultan Kelantan
Kelantan
Ahd
12 Nov Mon
Isn
20 Nov Tue Prophet Muhammad’s Birthday National
Semua Negeri
Sel Hari Keputeraan Nabi Muhammad S.A.W. (Maulidur Rasul)
11 Dec Tue Sultan of Selangor’s Birthday Selangor
Sel Hari Keputeraan Sultan Selangor
25 Dec Tue Christmas National
Semua Negeri
Sel Hari Krismas
  • Sumber : onestopmalaysia.com

Diharapkan takwim cuti sekolah 2018 yang dikeluarkan KPM dan jangkaan cuti sekolah 2018 yang disediakan dapat membantu dalam perancangan percutiaan anda. Sebagai ingatan, sebelum membuat pembelian dan tempahan penting perlulah mendapatkan kepastian banyak sumber dari mengelak sebarang masalah akan datang.

p/s : Jangan lupa untuk Join kami di Telegram untuk lebih pantas menerima berita Kerja kosong atau permohonan lain seperti biasiswa. Join Telegram

Panduan Percuma, Teknik Pendapatan Sampingan 4-5 angka Sebulan 

Apa Komen Anda :